Hemoroidy jsou jedny z nejčastějších chirurgických onemocnění, kterými trpí prakticky 70% populace. Nejčastější příčinou vzniku hemoroidů je zvyšování nitrobřišního tlaku. Nitrobřišní tlak se může zvyšovat v důsledku trvalého silného kašle, tlaku na stolici spojenému se zácpou nebo naopak napínání břišního lisu při průjmu a podobně. Tím dochází i ke zvyšování tlaku uvnitř žilní pleteně a jejímu následnému zvětšení a zduření. Poté může dojít ke krvácení nebo k výhřezu cévní pleteně, kryté střevní sliznicí, před řitní otvor.
Další příčinou může být i těhotenství, kdy děloha tlačí na pánevní žíly a dochází tak k městnání krve a vzniku hemeroidů. Tímto způsobem vzniká převážná většina hemeroidů u žen.Nezanedbatelné jsou určitě i vlivy povolání. Sedavé zaměstnání s dlouhodobým sezením na tvrdší podložce bez dostatku pohybu nepochybně zvyšuje výskyt hemoroidů. Jistý vliv má nepochybně i genetika a dědičnost – celková tělesná konstituce, a jakékoliv poruchy vaziva.
Rozlišujeme několik stupňů hemeroidů, které jsou pak řešeny různými metodami léčby:
1. stupeň – hemoroidy nejsou zjistitelné při běžném vyšetření. Proto k jejich odhalení je používáno endoskopické vyšetření, kdy je zaváděna optika do konečníku pacienta.
2. stupeň – jsou to už výrazné hemeroidy, které jsou však skryty jako vnitřní v průběhu řitního kanálu – nejsou vidět zvenku na konečníku.
3. stupeň – jedná se o vnitřní hemeroidy, které se za určitých okolností (jejich zánět, krvácení, zvýšení nitrobřišního tlaku – průjem) mohou stát viditelnými z venku.
4. stupeň - trvale viditelné hemeroidy – zevní hemeroidy v oblasti konečníku. Mezi ně patří i tzv prolabující hemeroidy.