Kolenní kloub umožňuje valivý pohyb jen v jedné rovině. Jeho stabilita je zajištěna menisky, postranními a křížovými vazy, upínacími šlachami a celým svalovým aparátem dolní končetiny. Vazy ( přední a zadní) jsou pevné vazy ve střední části kolenního kloubu probíhající zkříženě v předozadním směru. . Svým průběhem zajišťují pasivní předo-zadní stabilitu kolenního kloubu. K poranění zkřížených vazů dochází nejčastěji při sportovních úrazech. Přední zkřížený vaz se snad nejčastěji poraní při větším násilí na koleno ze zevní strany - náraz do kolena při zatížené končetině (fotbal, hokej, lyže). Zadní zkřížený vaz se zase trhá při násilí při propnutém kolenním kloubu, doskočení na propnutou končetinu, protlačení kolena dozadu při zatížené končetině apod.
Při úrazu cítíme prudkou bolest, pocit prasknutí, lupnutí či "vyskočení" kolena. Často koleno zůstane zablokované nebo je pohyb výrazně omezen pro bolest. Rozvíjí se otok, často výpotek v kolenním kloubu (voda v koleně) i s obsahem krve. Následkem úrazu pak dlouhodobě přetrvává při zátěži, běhu, skocích pocit nejistoty. Při oslabených svalech se může koleno dokonce podlamovat zejména při chůzi na schodech nebo v nerovném terénu.
V těchto případech doporučujeme, pro návrat do plně aktivního a zejména sportovního života, náhrady – rekonstrukce vazů, slibující plnou stabilitu a funkci kolenního kloubu. V poslední době však k plastikám vazu přistupujeme stále častěji, k prevenci časného opotřebení z nestability a rozvoji artrózy.
Při plastikách zkřížených vazů se používá tzv. artroskopie, což je méně invazivní zásah (miniinvazivní metoda). Ortoped většinou ze dvou malých řezů zavede do kolena sondu s optikou a na obrazovce prohlédne kloubní dutinu. Druhým otvorem zavede nástroj. Přitom lze vyloučit nebo ošetřit poranění dalších struktur kolenního kloubu. Následuje rekonstrukční operace – plastika poraněného vazu.