Metodou volby oproti klasické operaci jsou endovaskulární operace křečových žil. Jedná se o minimálně invazivní způsob léčby varixů (křečových žil). Do křečové žíly se z vpichu zavádí elektrické vlákno radiofrekvenčního generátoru. Celá poškozená žíla se postupně při vytahování vlákna zataví. Zákrok je velmi šetrný. V dnešní době patří mezi nejvíce žádané zákroky, co se týče šetrnosti a kosmetického výsledku. Po tomto zákroku zůstanou jen sotva patrné jizvičky. Minimalizuje se doba hojení a rekonvalescence. Tato metoda však není hrazena ze zdravotního pojištění.
Pooperační rekonvalescence včetně trvání délky pracovní neschopnosti je individuální hlavně podle charakteru práce. Při použití radiofrekvenční ablace (RFTT) je pacient pro lehkou kancelářskou práci schopen již druhý den pro operaci.
Pro těžkou fyzickou práci do třech týdnů. Naproti tomu klasická operace znamená pro lehkou práci neschopnost minimálně tři týdny a pro těžkou fyzickou práci minimálně dva měsíce.
Pokud se týká nutnosti operaci po čase operovat znovu, pak u všech operačních metod křečových žil nelze 100% zaručit, že nedojde po několika letech k recidivě varixů. Speciálně tato metoda se pyšní nejmenším počtem recidiv.
Operace je považována za nadstandardní metodu, tudíž je hrazena pojišťovnou jen do výše standardní metody, cena za nákup speciální elektrody je dána aktuálním ceníkem. Možno zakoupit v lékárně GALEN.
Zákrok je standardně prováděn v celkové anestézii tedy v narkóze. Je to z důvodu komfortu jak operatéra, tak především pacienta kvůli bezbolestnosti. Alternativním řešením je spinální anestézie (umrtvení od pasu dolů po vpichu do páteře), tato metoda však není možná u každého a po jejím použití zcela individuálně rozhoduje lékař anesteziolog.
Výkon lze provést bez hospitalizace v nemocnici. Naše pracoviště provádí tento operační zákrok standardně v narkóze a při krátkodobém několikahodinovém pobytu na lůžku. Naproti tomu výkony s pobytem v nemocnici (klasická metoda léčby) jsou spojeny s cca 3 - 5 dnů pobytem v nemocnici.