Zánět žil je onemocnění, při němž dochází ke zpomalení žilního odtoku, poškození žilní stěny nebo vzniku krevních sraženin. Postiženy bývají nejčastěji dolní končetiny, zvláště pokud je člověk upoután několik dní na lůžku. Krev z dolních končetin je totiž pumpována k srdci pomocí kosterního svalstva nohou a při jeho vyřazení činnosti dochází ke zpomalení žilního řečiště a následným komplikacím. Zánět žil může mít dvě různé podoby. Dle místa výskytu se rozděluje na zánět povrchových žil a zánět hlubokého žilního systému. První z nich postihuje zánětlivým procesem povrchové žíly a velmi často doprovází křečové žíly (varixy). Můžeme ji dále rozdělit na formu infekční, která vzniká vniknutím bakterie, a neinfekční, související s drážděním žilní výstelky. Neinfekční může vzniknout jako následek poranění. Hluboký zánět žil je onemocněním podstatně závažnějším, neboť při něm dochází ke vzniku krevní sraženiny. Závažnou komplikací může být jeho utržení a zanesení do plic (plicní embolie). S zánětem žil se můžeme setkat i u velice mladých lidí, může být jednou z komplikací obezity či těhotenství. Zvláštním, avšak poměrně častým rizikovým faktorem je dlouhé cestování (tzv. cestovní trombóza). S rozvojem dopravního průmyslu dochází stále častěji k ucpání hlubokých žil na dolních končetinách krevní sraženinou. Riziko spočívá v dlouhodobé nečinnosti dolních končetin a nemožnosti změnit polohu.
Příznaky a projevy zánětu žil:
Povrchní zánět žil se projevuje zarudnutím a ztvrdnutím žíly v okolí poranění. Tato lokalita bývá teplejší než okolní kůže a na dotek poměrně bolestivá. Kůže poblíž často svědí, ale nikdy nedochází k otoku celé končetiny. Hluboký zánět žil má jako hlavní poznávací znamení právě otok, bolest a zvýšená náplň žilního řečiště, popřípadě zmodrání končetiny.
Pokud máte podezření na zánět žil, ihned vyhledejte lékaře. Naše zdravotní zařízení disponuje odbornými specialisty i potřebnými vyšetřovacími metodami nutnými ke stanovení diagnózy a správného léčebného postupu.